Buty minimalistyczne – tak swój produkt nazywa firma Magical Shoes. Z tego tekstu dowiesz się:
- Jak powstała firma Magical Shoes i jak jest prowadzona.
- Od których modeli zaczęła działalność.
- Jak i gdzie powstają buty Magical Shoes oraz skąd pochodzą materiały wykorzystywane do ich produkcji.
- Gdzie można spotkać Magical Shoes i przymierzyć ich buty stacjonarnie?
- Jak wygląda rozwój firmy i jej rynki zbytu?
- Jak Magical Shoes edukuje swoich klientów (i nie tylko).
- Czy buty zimowe Magical Shoes naprawdę grzeją?
- Skąd się biorą magiczne kolory butów Magical Shoes?
- Gdzie jest Magical Shoes?
- Gdzie znajdziecie kod rabatowy Magical Shoes 🙂
Z Aldoną Karcz, współzałożycielką Magical Shoes, spotkałam się w sierpniu 2022 r. Najpierw odwiedziłam ją w biurze i magazynie firmy pełnym butów minimalistycznych dla dzieci i dorosłych. Potem przeniosłyśmy się do kawiarni by spokojnie porozmawiać o tym jak powstała i jak rozwija się marka Magical Shoes.
Jak powstała firma Magical Shoes i jak jest prowadzona
Firma powstała w 2016 roku i była kontynuacją rodzinnej tradycji. Dziadek Mietek był szewcem, nauczył rzemiosła trzech synów, a jeden z nich, Wiesław, jest ojcem mojej rozmówczyni i jednym ze współzałożycieli Magical Shoes.
To nie przypadek, że miejscem akcji jest Andrychów. Niedaleko znajdują się Przytkowice i Kalwaria – rejon ten słynie z produkcji mebli i właśnie butów. Dziadek-szewc pochodził z Przytkowic, a kiedy rodzina przeniosła się w okolice Andrychowa, wraz z nią o tych 30 km przeniosła się także tradycja.
Choć Wiesław nie zawsze pracował w produkcji butów. Po doświadczeniach w innych branżach chciał wrócić do obuwia. Ale nie do zwyczajnego obuwia. Szukał pomysłu na siebie i znalazł – obuwie zdrowe, dobre dla stóp. Buty minimalistyczne.
Pomysł przyszedł od znajomego i choć wydawał się idealny, nie była to wcale prosta decyzja. Bosaki były wówczas dużo lepiej znane w Europie Zachodniej. W Polsce trzeba było dopiero nauczyć potencjalnych klientów czym są buty minimalistyczne. Założyciele początkowo wahali się. Badali rynek, analizowali konkurencję, stworzyli modele próbne. W końcu podjęli decyzję – ryzykujemy!
W decyzji pomógł fakt, że mieli zaplecze i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Na początek stworzyli tylko kilka modeli. Sami dużo się uczyli, czytali, obserwowali inne rynki i marki by określić w jakie modele najlepiej zainwestować.
Wszyscy w rodzinie testowali buty. Mama, ciocia, dzieci, dzieci kuzynek. Każdy zgłaszał swoje uwagi. I tak jest do dziś. Rodzina testuje buty na sobie nawzajem. Ale nie tylko to dzieje się w rodzinie. Modele i modelki prezentujący buty na sesjach zdjęciowych to też często rodzina i znajomi.
Wspólnotowe podejście do zarządzania firmą widać także w innych procesach, o których więcej w części „Jak powstają buty”.
Pierwsze modele Magical Shoes
Zaczęło się od modelu sportowego.
Swoje buty do biegania naturalnego firma postanowiła zaprezentować na Festiwalu Biegowym w Krynicy by sprawdzić jak zareagują na niego sportowcy. W firmie nikt nie uprawia sportu wyczynowo, więc wrażenia biegaczy z prawdziwego zdarzenia były bardzo ważne. Już pierwszego dnia na stoisku pojawił się człowiek, który kupił buty i przebiegł w nich ultramaraton – 68 km. Był bardzo zadowolony z nowych budów.
Od niego i od innych użytkowników zbierano cenne uwagi. Doprowadziły do ważnych poprawek, które wprowadzono w życie w najnowszej wersji modelu, o którym mowa, czyli w butach Explorer 2.0.
Jak powstają buty Magical Shoes i z czego są zrobione
Pomysłodawcą jest głównie tata. Projekt powstaje najpierw na papierze. Potem pozostali członkowie zespołu odnoszą się do niego. Tata część uwag przyjmuje, inne kontruje: tego się nie da zrobić, to damy radę. Następnie powstaje prototyp – tata ręcznie wykrawa kawałki cholewki, które składa w całość, którą zszywa cholewkarz, pan Tomek, pod kierunkiem taty.
Równolegle z prototypem skórzanym powstaje projekt podeszwy i forma wykorzystywana do ich produkcji.
Sam proces powstawania butów zależy także od sposobu łączenia butów, od wyściółki i innych materiałów oraz cech danego modelu.
Wielu “producentów” wyrabia buty z półproduktów. Na przykład: kupują cholewkę z Chin, podeszwę z innego miejsca Chin, a potem łączą je w Europie. Magical Shoes działa całościowo tworząc buty na miejscu.
Podeszwy
Podeszwy Magical Shoes powstają na miejscu. Zresztą nie tylko one. Breloczki, metki “handmade”, kolorowe ozdoby na kapciach dziecięcych – wszystko to powstaje w siedzibie firmy z materiału soft PCV.
Jak powstaje podeszwa? Forma zalewana jest materiałem i poddawana obróbce cieplnej.
Materiały
Pytam o buty wegańskie. Czy wykorzystują któreś z nowoczesnych pomysłów na skórę, jak skóra z ananasów lub jabłek?
Moglibyśmy zrobić buty z ananasa, bo jest super i fajnie że można wykorzystać odpady ananasa do produkcji, ale staramy się zaopatrywać lokalnie.
Firma pozyskuje materiały z małych lokalnych hurtowni i garbarni. Pani Aldona przyznaje: Jest kilka elementów z daleka, nawet z Włoch, ale 90% elementów jest kupowana lokalnie.
Ceny
Lokalna produkcja z pewnością wpływa na cenę. Ale nie tylko ona.
Z roku na rok przekonujemy się, że nie moglibyśmy utrzymać firmy przy niższych cenach. Nie bylibyśmy w stanie rozwijać się ani tworzyć nowych modeli butów.
Regulacja produkcji
Dzięki kontroli nad produkcją wszystkich kluczowych części składowych butów firma Magical Shoes może dostosowywać poziom produkcji do zapotrzebowania na podstawie informacji o ilości zamówień.
Gdzie można spotkać Magical Shoes i przymierzyć ich buty stacjonarnie?
Jak kraj długi i szeroki, w Polsce brakuje sklepów z butami boso. Zapytałam więc czy można gdzieś przymierzyć buty minimalistyczne Magical Shoes.
4 lata temu dużo jeździliśmy na targi. Wtedy nie byliśmy w ogóle znani, więc bywaliśmy na targach podczas maratonów, w Poznaniu, Warszawie, na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, w Londynie, w Paryżu. Pokazywaliśmy się i Polakom i światu, ale nas to wykończyło. Takie targi to dla nas, jako małej firmy, duży koszt. Analizowaliśmy skuteczność tych wyjazdów i doszliśmy do wniosku, że klienci bardziej interesują się produktem kiedy znajdą go konkretnie opisany w internecie. W internecie łatwiej też się w ogóle dowiedzieć, że coś takiego jak buty minimalistyczne w ogóle istnieje.
Mimo to firma nie zamierza rezygnować z jednej imprezy – zaprzyjaźnionego Festiwalu Biegowego w Krynicy. Jak mówi Aldona Karcz: Miło nam tam wracać. Jako Magical Shoes braliśmy nawet udział w biegu przebierańców. Być może w przyszłym roku znowu się pojawimy. Na razie czekamy aż ludzie przypomną sobie, że są takie miejsca i wydarzenia.
Sklepy, w których znajdziesz buty Magical Shoes
Firma nie ma własnej sieci sprzedaży. W Polsce jest kilka sklepów z które mają buciki dziecięce Magical Shoes. To m.in.:
- Bosa Stópka (Gliwice),
- Miniszop (Warszawa),
- Hopsasa (Kraków),
- Tuptumi (Wrocław).
Poprosiłam Magical Shoes o pełną listę i będę się upominać! Tymczasem, jeśli wiecie gdzie jeszcze można zobaczyć i przymierzyć buty Magical Shoes, dajcie znać!
Jak wygląda rozwój firmy i jej rynki zbytu?
Zapytałam Aldonę Karcz czy z perspektywy czasu dostrzega etapy rozwoju popularności butów minimalistycznych.
Zauważyliśmy w ciągu ostatniego powiedzmy roku, że pojawiło się bardzo dużo nowych marek barefoot. Chyba coraz więcej ludzi zaczyna się interesować takim obuwiem. Ludzie zwracają większą uwagę na to, co jedzą, bardziej interesuje nas zdrowie i zdrowe, dobre wybory. Wydaje mi się, że to widać już także w branży obuwniczej. Ludzie są coraz bardziej świadomi. Mimo że w Polsce ta świadomośc jest bardziej oparta na butach dziecięcych niż w innych krajach europejskich.
Ponieważ jest dużo nowych marek i nowych produktów, pojawia się specjalizacja – marki sandałowe, marki dziecięce itp. Rośnie konkurencja, ale to chyba znak, że ludzie się robią bardziej świadomi. To nas cieszy.
Rynki zbytu Magical Shoes
Obecnie firma ma ok. 50% biznesu poza Polską. W poprzednich latach to było 80% ale ostatnio polscy konsumenci się uaktywnili.
Obecnie więcej reklamujemy się w Polsce, więcej pod kątem zdrowych butów dziecięcych. Stopniowo udaje się powiększać ten kawałek tortu przypadający Polsce.
Czasem docierają do nas nawet głosy, że rodzice kupują najpierw buty dla dzieci, potem postanawiają kupić buty minimalistyczne dla siebie.
Jak firma edukuje swoich klientów (i nie tylko)
Kiedy wprowadzamy na rynek coś nowego, nieznanego, duża część pracy to edukacja. Zapytałam Aldonę Karcz jak w Magical Shoes podchodzi się do edukowania klientów i potencjalnych klientów:
Prowadzimy bloga, na którym opisujemy ważne kwestie, odpowiadamy na pytania, które często nurtują ludzi. Można tam znaleźć wiele ciekawych artykułów na temat podstaw, jak wybrać buty dla dzieci, jak biegać naturalnie, dlaczego warto wybrać tego typu obuwie. Pracujemy też z podologami, ortopedami, fizjoterapeutami, którzy polecają nasze buty, mogą je pokazywać i informować ludzi o obuwiu barefoot i ich korzyściach. Te osoby często piszą do nas z własnej inicjatywy (z Polski i z zagranicy).
Prowadzimy też działania w kontakcie z klientami indywidualnymi, w korespondencji.
Obsługa klienta jest dla nas elementem edukacyjnym. To maile oraz kontakt telefoniczny, w których opowiadamy klientom o produktach i najważniejszych założeniach obuwia minimalistycznego.
Czy buty zimowe Magical Shoes naprawdę grzeją?
Jak but tak miękki i na tak cienkiej podeszwie zapewnia ciepło stopie? Każdy kto nosi bosaki uśmiechnie się pod nosem, bo wie już, że stopy marzną kiedy nie mogą się ruszać, a to właśnie buty boso zapewniają naszym stopom najlepsze warunki do ciągłej aktywności. Mimo to na początku wielu osobom trudno się przełamać.
Ja też kupując pierwsze buty dla dzieci miałam poczucie, że to po prostu ocieplane kapcie. Czy mogę wypuścić w nich dziecko na śnieg? Trudno wykorzenić latami budowane przekonanie, że but zimowy to musi być sztywny traper.
Zapytałam więc także o buty zimowe:
Nasze modele zimowe, np. Alaskan, to oczywiście but na bardzo cienkiej podeszwie i nie polecamy go na minus 20. Ale świetnie sprawdza się zimą, bo w takim bucie stopa ma przestrzeń by pracować. Podczas pracy sama się ogrzewa. Idziemy, stopa pracuje, krew przepływa w takim bucie dobrze, bo stopa nie jest ściśnięta. Ludzie go pokochali, z roku na rok sprzedaje się coraz lepiej. Nie dość, że ma stylistykę standardowego buta to jeszcze jest bardzo miękki, wygodny (bo ma zamek) i po prostu jest w nim ciepło.
Buty w magicznych kolorach – skąd się biorą?
Ponieważ sama oglądam buty Magical Shoes – zwłaszcza te dziecięce – z ogromną przyjemnością m.in. ze względu na kolory, musiałam też zapytać o to jak wybierane są kolory. Czy Magical Shoes zatrudnia ekspertów od trendów albo śledzi modowe portale by wiedzieć jakim kolorem Pantone ochrzci kolejny rok? Nic podobnego!
Wiemy jakie kolory skóry mamy dostępne lokalnie. Wiadomo też, że są kolory, które zawsze się sprawdzają. Ale te dodatkowe kolory z palety to są wspólne decyzje. Śledzimy blogerów i konta w mediach społecznościowych. W komentarzach ludzie wymieniają nie tylko typy, ale i kolory butów, których najbardziej im brakuje. A jednak mimo kilkuletniego doświadczenia i szerokiej analizy rynku wciąż zdarzają się niespodzianki.
Zaskoczył nas np. kolor żółty, który zaprezentowaliśmy w ofercie dziecięcej. Sądziliśmy, że żółć nie pasuje do zbyt wielu rzeczy, nie jest bardzo uniwersalna, a przy tym jeszcze łatwo się brudzi. Mieliśmy więc wątpliwości, ale chcieliśmy żeby były kolory atrakcyjne dla dzieci. Tak żółty trafił do produkcji. I słusznie, bo żółte buciki okazały się popularne!
Gdzie jest Magical Shoes?
Kiedy dotarłam na spotkanie zobaczyłam tylko część firmy – biuro i jeden z magazynów. Za ścianą była jeszcze pracownia, w której powstają podeszwy. Ale w innym miejscu znajdowała się reszta powierzchni magazynowych, a prace z materiałem skórzanym wykonywane są jeszcze gdzie indziej. Nie mogłam więc zobaczyć cholewkarzy przy pracy ani poznać prawdziwej skali produkcji patrząc na półki pełne pudełek.
Firma Magical Shoes rosła organicznie zajmując coraz to nowe powierzchnie dostępne w Andrychowie i okolicach. Pomieszczenia i pracownicy są więc rozsiani na dużej przestrzeni.
Aldona Karcz: Chcemy mieć wszystko w jednym miejscu – produkcja, magazyn, biuro i sklep-atelier. Będzie tam można wejść, poprzymierzać modele i kupić buty.
A ja mam nadzieję wpaść jeszcze kiedyś z wizytą i zobaczyć na własne oczy poszczególne etapy powstawania butów.
Gdzie znajdziesz kod rabatowy Magical Shoes
Jeśli planujesz zakupy, mam dla Ciebie kod rabatowy do sklepu Magical Shoes. Aby go otrzymać, zapisz się do newslettera. Kod otrzymasz wraz z wiadomością powitalną.
Mam nadzieję, że tym tekstem udało mi się zaspokoić ciekawość osób szukających informacji na temat Magical Shoes. Jeśli chcecie wiedzieć coś jeszcze albo macie zamówienia na inne polskie marki, z którymi powinnam przeprowadzić rozmowy, dajcie mi znać!
Agnieszka
Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tekście pochodzą z archiwum Magical Shoes.