Bosaki – co to za słowo?

W życiu pozabosakowym pracuję z językiem. Przez lata pisania i redagowania tekstów oraz tłumaczenia (zwłaszcza napisów filmowych!) doszłam do perfekcji w skracaniu. I choć nie zawsze piszę krótko, lubię krótkie słowa.

Buty minimalistyczne, buty barefoot, barefooty – każde z tych określeń sprawia jakieś trudności. Są albo długie, albo wieloznaczne, albo zapożyczone, a zapożyczenia lubię tylko o ile nie sprawiają nikomu trudności, w zapisie ani wymowie.

Szukałam prostego polskiego określenia by łatwiej rozmawiać o butach w gronie rodziny i przyjaciół, by łatwo wyjaśniać czym są i o co w tym chodzi. 

Zanim natknęłam się na określenie „buty boso”, które jest według mnie całkiem zmyślne (choć czasem problematyczne w kontekście), w głowie stworzyłam nowe słowo: bosaki.

I tak już zostało.

Jeśli ktoś od lat nosi buty minimalistyczne pewnie nie zmieni dla mnie swojego słownika. Ale w miarę rozwoju tego segmentu branży obuwniczej (na który bardzo liczę, dla dobra i zdrowia wielu osób!) więcej osób będzie szukało wygodnej nazwy.

Bosaki mogą być wprawdzie liczbą mnogą od bosaka, ale trudno by ktoś pomylił się w kontekście. Bosak nie jest też towarem pierwszej potrzeby poszukiwanym przez wszystkich wiele razy w roku. Bosaki mogą kojarzyć się z chodzeniem na bosaka, ale z tym kojarzą się także buty boso, barefooty i wszystkie inne warianty, poza butami minimalistycznymi. Te ostatnie jednak dla wielu moich znajomych były problematyczne. W rozmowach sądzili początkowo, że chodzi o stylistyczny minimalizm.

Czy „bosaki” przyjmą się nie tylko jako typ butów, ale i jako słowo? To zależy także od Ciebie 🙂

PS: Jeśli interesują Cię moje rozważania językowe, tropienie źródłosłowów i zupełnie nowych słów, zajrzyj na Instagram: @wasowskanet.

Agnieszka Wąsowska - Bosaki.pl
O mnie

Cześć, jestem Agnieszka i piszę tego bloga dla Ciebie. Jeśli masz jakieś pytania, na które jeszcze nie odpowiedziałam, napisz komentarz, odezwij się na blogu albo wyślij mi maila. Na pewno odpowiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Type Your Keywords: